Search
Close this search box.

Srećan rođendan, Čaviću!

Najpoznatiji srpski plivač Milorad Čavić danas puni 28 godina!
Svoju uspešnu sportsku karijeru započeo je vrlo rano: Čavić se kao 16-ogodišnjak plasirao na Olimpijske igre u Sidneju, na kojima se takmičio u disciplini 50 m slobodno, ali nije ostavio zapaženiji rezultat. Na EP u Ajndhovenu u martu 2008, osvaja zlatnu medalju u disciplini 50 m delfin stilom. Evropska plivačka federacija je Čavića diskvalifikovala sa daljeg takmičenja u Ajndhovenu, uključujući i trku na 100 m delfinom, zato što je prilikom primanja medalje nosio majicu sa natpisom “Kosovo je Srbija”. Međutim, diskvalifikacija je suspendovana i priznat mu je rekord. Na Olimpijskim igrama 2008. u Pekingu, Čavić je učestvovao u trkama 100 m slobodno i 100 m delfin. U četvrtfinalu u disciplini 100 m slobodno zauzeo je drugo mesto u svojoj kvalifikacionoj grupi, oborivši državni rekord. 14. avgusta Čavić je oborio olimpijski rekord u disciplini 100 m delfin, završivši ispred Michael Phelps, a takođe je zabeležio i najbolje vreme u polufinalu. 16. avgusta 2008. Čavić je osvojio srebrnu medalju u trci na 100 m delfin. Čavić je veći deo trke bio ubedljivo prvi, ali je izgubio od Phelpsa za jednu stotinku pod sumnjivim okolnostima. Čavić je, ustvari, pobedio Phelpsa, ali navodno nije dovoljno jako pritisnuo Omegin taster na kraju. Pre nekoliko dana Milorad se posle kraće pauze koja je usledila nakon operacije, vratio na svetski vrh, osvojivši evropsko prvenstvo u disciplini 100 metara leptir u Mađarskoj. Srećan rođendan, Milorade! :)