Američka glumica Suzan Sarandon kritikovala je kulturu i način dodele nagrade Oskar, koja se danas, prema njenim rečima, kupuje viešemsečenim lobiranjem i novcem.
„Bila sam pet puta nominovana i jednom sam osvojila Oskara, ali u to vreme za to se nije trebalo trošiti novac“, rekla je glumica koja je prestižnu nagradu osvojila za ulogu sestre Helen u filmu Dead Man Walking 1995. godine.
„Tako nešto danas više ne bi bilo moguće“, dodala je Sarandon.
Ona je osudila kampanje lobiranja koje se vode šest meseci pre svečane dodele zlatnih i uključuju svečane prijeme i projekcije za VIP goste i razne uticajne osobe.
Sarandon je svoje optužbe na račun dodele Oskara iznela na filmskom festivalu u Torontu, gde je premijerno predstavljen film Blackbird u kojem tumači ulogu majke koja je u terminalnoj fazi bolesti i želi eutanaziju.
Glumica kaže da su njeni izgledi da osvoji Oskara za tu ulogu mali jer se „ne može takmičiti s pojedinim filmovima koje brane današnji Harveye Weinsteini“.
Filmovi koje je producirao taj supermoćni filmski producent bili su slavni sve do skandala kada ga je više od 80 žena, uglavnom glumica, optužilo za seksulano nasilje na koje su bile primorane zarad uloga.
Pre ovih optužbi Weinstein je smatran majstorom lobiranja za Oskara zbog njegovog ogromnog uticaja i moći u filmskoj industriji. Legendarni su njegovi „blickrigovi“ koje je vodio kako bi obezbedio Oskare za filmove „Zaljubljeni Šekspir“ i „Artist“.
Filmski festival u Torontu je poslednjih godina postao neka vrsta odskočne daske za Oskare, pa su tako nagrade u Torontu, a zatim i Oskare za najbolji film osvojili „Oblik vode“ i „Zelena knjiga: vodič za život“.