Prilikom dodele priznanja za ženu godine od strane Billboarda, Anderson Cooper nije mogao naći bolju uvodnu reč za Madonnin govor, izjavivši da je za njega kraljica popa zaslužila ovu nagradu svake godine još od 1982. godine, kada se pojavila na muzičkoj sceni sa pesmom Everybody.
Madonna ne bi bila Madonna da se jednostavno zahvalila na ukazanoj časti, nego je iskoristila tu priliku da se razračuna sa muzičkom industrijom i društvom uopšte, koji čak i danas, u 21. veku, imaju dvostruke standarde za muškarce i žene.
„Stojim ispred vas kao otirač. Ovaj… oprostite… kao ženski izvođač. Hvala vam što ste odlučili da odlikujete moju sposobnost da održim karijeru već 34 godine, i pored isuviše glasnog seksizma, mizoginije i neprestanog vređanja“, započela je svoj govor oštro 58-godišnja pevačica, a zatim se vratila tamo gde je sve počelo, na sam kraj 70-ih. „Ljudi su imirali od AIDS-a na sve strane, nije bilo sigurno biti otvoreno gej, nije bilo kul imati ikakve veze sa LGBT zajednicom. 1979. godina u Njujorku je bila grozno vreme. Samo tokom prve godine života u tom gradu preživela sam oružani napad, silovanje sa nožem usmerenim na moj vrat, a moj stan je toliko puta bio obijen da sam prestala da ga zaključavam kada izađem iz njega. U godinama koje su sledile izgubila sam većinu prijatelja zbog AIDS-a ili zato što su bili ubijeni.“
U nastavku govora, često jedva zadržavajući suze, Madonna je istakla svoje brojne inspiracije, a jedna od njih je bio i David Bowie. „On je u sebi spajao muški i ženski duh, što je odgovaralo i mom temperamentu. Zbog njega sam verovala da ne postoje pravila. Ali nisam bila u pravu. Pravila ne postoje, ako si muško. Pravila postoje, ako si žensko. Ako si devojka, onda moraš da pristaneš na pravila igre. Dozvoljeno ti je da budeš slatka, lepa i seksi. Ali nemoj da se ponašaš kao da imaš previše mozga u glavi. Nemoj da imaš mišljenje o bilo čemu što prelazi granice statusa kvo. Dozvoljeno ti je da te muškarci gledaju kao objekat i da se oblačiš kao k*rva, ali nije ti dozvoljeno da budeš superiorna zbog toga što si k*rva. I nemoj nikada da deliš svoje seksualne fantazije sa svetom. Budi ono što muškarci očekuju od tebe, i budi ono zbog čega se druge žene neće osećati ugroženo u prisustvu muškaraca. I, konačno, nemoj da ostariš jer je starost greh. Zbog toga će te kritikovati i klevetati, i neće puštati tvoje pesme na radiju.“
(foto: Instagram/madonna)Madonna se prisetila i perioda, početkom 90-ih, u kom je izdala album Erotica i knjigu Sex (o čemu više možete pročitati OVDE) zbog čega je stavljena na stub srama. „Bila sam na naslovnim stranama svih mogućih novina i časopisa. Nazivali su me k*rvom i vešticom. U jednom naslovu su me uporedili sa đavolom. Zapitala sam se: ‘Čekaj, zar i Prince ne ide okolo u mrežastim čarapama, visokim potpeticama i sa punim mejkapom, dok mu se sve vreme vidi pozadina?’ Da, tako je. Ali on je muško. Tada sam prvi put shvatila da žene nemaju jednaku slobodu kao muškarci.“
U nastavku se prisetila i napada feministikinja koje su donekle podržavale njene ideje o jednakosti, ali su seksualnu revoluciju smatrale neprimerenom jednoj feministkinji. Madonna nije želela da potisne svoju seksualnost, tako da im je postala trn u oku.
„Najkontroverznija stvar koju sam uradila je ta što sam preživela sve. Michael Jackson nas je napustio. Tupac, takođe. Prince, Whitney, Amy Winehouse i David Bowie su, takođe, umrli. Ali ja se i dalje držim i srećna sam što sam živa“, izjavila je kraljica popa u završnici govora.
Tekst je originalno objavljen na portalu Tracara.com 10. decembra 2016. godine.