Od danas će se u prodaji širom sveta naći peti studijski album Katy Perry, a ono što smo mogli da naslutimo nakon tri i više nego uspešna promo singla (Chained to the Rhythm, Bon Appetit i Swish Swish) možemo da zaključimo i nakon preslušavanja celog albuma Witness, a to je da je 32-godišnja pevačica predstavila dostojnog naslednika projekta Prism iz 2013. godine.
Kao što je već i sama izjavila u jednom intervjuu početkom godine, Katy je napravila tako dugu diskografsku pauzu ne samo zbog turneje koja je trajala skoro dve godine, nego i kako bi svojoj publici predstavila potpuno novu fazu u svojoj karijeru, koju je opisala kao ‘pop muziku sa svrhom’. Na promo fotografijama za album možemo je videti u nekoliko David Bowijem nadahnutih izdanja, a sam omot albuma je objasnila rečima: „Muzika mi je omogućila da proputujem ceo svet, što je predstavljalo veliku lekciju za mene, kao i menjanje perspektive gledanja na brojne stvari. Kako su moja edukacija i svest došli kroz moj glas, to je postao način na koji vidim stvari, kao i način na koji stupamo u kontakt, odnosno svedočimo jedni drugima, te je stoga oko u mojim ustima.“
Album počinje manifestnom naslovnom numerom Witness i pitanjem: Ako izgubim sve, hoćete li ostati uz mene? Svesna neutažive želje muzičkih kritičara da svaki novi projekat velikih zvezda predstave kao fijasko, Katy unapred priprema fanove za moguću osudu javnosti, i već na samom početku, poput Lady Gaginog ARTPOP-a, poručuje obožavaocima da je ovo album koji je namenjen samo njima, koji će mu se posvetiti i razumeti ga na pravi način, umesto da ga gledaju kroz vizuru komercijalnog uspeha.
Dalje u album nas uvodi feministička himna Hey Hey Hey koja nosi osnovnu poruku da žena može biti pametna i u provokativnim autfitima, što se obično zamera velikim zvezdama kada igraju na kartu seksualnosti, dok Katy smatra da mozak i telo ne bi trebalo da isključuju jedno drugo. Slede nadahnjujuće pesme, poput Roulette (o neophodnosti uživanja u životu, zaljubljivanja i prepuštanja instinktima), već poznata Swish Swish (odgovor na Bad Blood Taylor Swift), ali i neobična ljubavna pesma (sa ozbiljnim potencijalom da bude sledeći singl) o vezi koja se bespotrebno vrti ukrug, bez izgleda da će se išta promeniti, i predstavlja samo mučenje (Deja Vu).
Power predstavlja još jednu feminističku himnu koja je jasna poruka za sve muškarce da treba da poštuju i cene žene jer je došlo novo doba u kom žena nije samo domaćica, nego mnogo više od toga. Mind Maze je, ruku na srce, pesma koju ćete zaboraviti da ste je čuli jer nakon nje sledi najlepša balada na albumu – Miss you more, koja će vas naterati da preispitate turbulentne odnose u svom životu od kojih ne možete da se otrgnete, iako su oni odavno prošlost za osobu koja vas je napustila. Nedostaješ mi više nego što sam te volela, ponoviće nekoliko puta Perryjeva u refrenu, time oslikavajući činjenicu da nam nekada neko nedostaje samo zato što smo navikli da je tu, odnosno da zaboravljamo sve one loše stvari pod naletom usamljenosti.
Između od ranije poznatih Chained to the Rhythm i Bon Appetit dolazi prilično neprimetna Tsunami, a zatim izborima i podrškom Hilary Clinton nadahnuta Bigger than me. Save as draft bi mogla da bude dostojan naslednik pesama o raskidu kao što su The one that got away i Thinking of you, dok bi u ovakvoj paraleli Pendulum bio pandan pesmi Firework.
Album se, ipak, završava optimističnim tonovima i ponovo pronađenom verom u ljubav u pesmi Into me you see.
Sve u svemu fanovi Katy Perry sigurno neće biti razočarani nakon 4 godine čekanja na novi album.
Da li ste već preslušali Witness? Kakvi su vaši utisci?